Sunday, July 19, 2009


Doris Lessing'i "Kuldse märkmeraamatu" eessõna lugedes kadus mul see suur isu õppimise järele, mis mind viimastel päevadel saatnud on ära. Samas ma vist lasen ennast kõigel ja kõigil natuke liiga kergelt mõjutada ka, aga igatahes siin on need süüdi olevad lõigud, sellest eessõnast :


See algab, kui laps on alles viie- või kuueaastane ja läheb kooli. See algab hinnete, autasude, "kohtade", "lintide", tähtede - ja paljudes kohtades ikka veel ka triipudega. See on võiduajamiste mentaliteet, võitja ja kaotaja terminites mõtlemine. Last koolitatakse algusest peale niimoodi mõtlema: alati võrdlema, edu ja läbikukkumist vastandama. See on väljarookimise süsteem: nõrgemad heituvad ja langevad välja; süsteem on kavandatud tootma üksikuid võitjaid, kes üksteisega alalõpmata võistlevad. Iga lapse anded, hoolimata tema ametlikust IQ-st võiksid jääda talle kogu eluks, rikastades teda ja kõiki teisi, kui neid andmeid ei peetaks kaubaks, mille väärtuse määravad edupanused.


Teine asi, mida alguses peale õpetatakse, on omaenda otsustamisvõime umbusaldamine. Lapsi õpetatakse autoriteedile alluma, teiste inimeste arvamusi ja otsustusi otsima ning tsiteerima ja nendega nõustuma.

Ideaaljuhul peaks ütlema igale lapsele tema kooliaastate jooksul korduvalt midagi niisugust:
"Sind immutatakse praegu läbi ideoloogiaga. Me ei ole veel arendanud välja haridussüsteemi, mis oleks sellest vaba. Anna andeks, aga see on parim, mida me oskame teha. See, mida sulle siin õpetatakse on praegusaegsete eelarvamuste ja antud kultuuri valikute sulam. Isegi põgus pilk ajaloole näitab, kui ebapüsivad need ilmselt on. Sind õpetavad inimesed, kes on olnud võimelised kohanduma nende eelkäijate poolt kehtestatud mõtlemisrežiimiga. See on ennastpõlistav süsteem. Neid teie seas, kes on tugevamad ja isikupärasemad kui teised, julgustatakse lahkuma ja otsima enda harimise teid - oma otsustamisvõime harimise teid. Need, kes jäävad, peavad alati ja igavesti meeles pidama, et neid vormitakse ja kujundatakse nii, et nad sobiksid selle kindla ühiskonna kitsaste ja kindlate vajadustega."


Olgu veel öeldud, et Doris Lessing ise tuli koolist ära neljateistkümneaastaselt ning sai 2007.aastal 88.aasta vanusena Nobeli kirjanduspreemia...

1 comment:

liisa said...

sul on mõnus blogikujundus :)

http://lliiizu.blogspot.com/